האם מי שמאמין בישוע מפסיק להיות יהודי?

קודם נשאלת השאלה 'מיהו יהודי?'. ובכן על פי ההלכה הרבנית, יהודי הינו אדם אשר נולד לאם יהודייה. האם כך היה היה כך הדבר מעולם? כפי שאנו רואים לא רק מהכתובים אלא עד לפני כמה מאות שנים, יהודותו של אדם נקבעה תמיד לפי האב. אם האב היה מבית ישראל, כך היו גם ילדיו, ללא קשר למוצא האם. ישנם דמויות מקראיות רבות אשר אמם לא  יהודיה אך אביהם כן היה.

בראשונה יש את אברהם אבינו, שנקרא על ידי אלוהים, והוא עשה ברית עימו (בראשית י"ב, י"ג). ההבטחה שניתנה לאברהם ניתנה לו ולזרעו, כלומא ההבטחה נתנה לאב ולא לאם. לאחר מכן אותה הבטחה ניתנה גם ליצחק וליעקב שהתחתנו עם נשים שלא מזרע אברהם. ניתן  לראות זאת גם עם יוסף אשר נישא לאסנת, בתו של פוטי פרע כהן און הנוכרית. אפריים ומנשה היו שייכים לבית ישראל משום שההבטחה יורדת דרך האב. עניין זה תקף גם בסיפורו של דוד המלך אשר היה נכדה של רות המואבייה. 

השינוי בהליך קביעתו של מיהו יהודי התרחשה בתקופת התלמוד, בשל הרדיפות הקשות שחווה עמנו והאונס הרב שהתרחש בבנות ישראל על ידי רודפיהם. היות והוולד יוצא מתוך האם, אין ספק לגבי זהותה או מוצאה של האם, אך לעומת זאת לגבי מוצאו של האב, העניין יכול להיות שנוי במחלוקת, במיוחד במקרה של אונס.

 

היותך יהודי הינו עניין של דם, או שאתה נולד יהודי או שלא. בדומה למשפחות מלוכה, אם נולדת למשפחת המלוכה, דמך נחשב מלכותי וכך גם אתה לעולם. אם אינך נולד למשפחת מלוכה, לעולם לא יזרום דם מלכותי בעורקיך. באותו אופן שלא ניתן להפוך את דמך למלכותי, כך גם להפך. לא משנה מה תעשה לא תוכל לשנות זאת.

באופן דומה גם היהדות. להיות יהודי, על פי שושלת, הינו דבר שלא ניתן לשינוי ויהי מה. אם נולדת להורים יהודיים, דמך יהודי עד יום מותך, לא משנה מה תעשה. באופן דומה גם לא ניתן להפוך להיות יהודי. תהליך הגיור שרבים עוברים אותו היום אינו משנה את הדם הנמצא בעורקיך. 

חשוב להבין שלהיות יהודי זה לא דת או לאום, דברים שניתן לשנות. להיות יהודי זה עניין של דנ"א (במובן הטוב) ולא ניתן לשנות עובדות אילו. 

בנוסף, כפי שאנו רואים בדבר ה', אין משמעות להיותך יהודי או לא בעייני אלוהים. הוא רואה את כולם כשווים. כולנו חוטאים לפניו, "כֻּלָּנוּ כַּצֹּאן תָּעִינוּ אִישׁ לְדַרְכּוֹ פָּנִינוּ". אלוהים תמיד אמר שתהיה תורה אחת, חוק אחד, ליהודי / ליליד, ולגר שחי בתוככם (שמות י"ב 49 "תּוֹרָה אַחַת יִהְיֶה לָאֶזְרָח וְלַגֵּר הַגָּר בְּתוֹכְכֶם׃").

פירוש המילה "גר" אינו אדם שהתגייר ע"פ ההלכה, הרי בימים ההם לא הייתה הלכה או תהליך של גיור. "גר" היה אדם אשר נשאר גוי ע"פ הבשר / דם, אך חיבר עצמו לבית ישראל, השתחווה לאלוהי ישראל והלך בדרכיו, עדותיו ומצוותיו. למעשה "גיור" אמיתי הוא כזה שקורה בלב ולא כלפי חוץ, אם כי גם כלפי חוץ "גיור" זה מתבטא במעשיו שמביאים כבוד לה'. אין ביסוס תנ"כי לתהליך הגיור המודרני, בו אדם "הופך" להיות יהודי.

 

בהמשך לפסקה לעיל בו הבנו כי להיות יהודי אינו עניין של דת או לאום (משהו שניתן לשנות, לא "להפוך להיות" או "לחדול מלהיות") נשאלת השאלה: האם מי שמאמין בישוע ממיר את דתו וחדל מהיותו יהודי? האם מי שמאמין בבודהה, בתורות המזרח, באלילים או מי שאינו מאמין באלוהים כלל גם "מפסיק להיות יהודי"? הכיצד אדם אשר לא מאמין כלל בקיומו של אלוהים יכול להיחשב כיהודי? זהו פרדוקס! התשובה לשאלה חייב להיות שכל
אחד שמאמין במשהו אחר מאלוהי ישראל כבר חדל מהיות יהודי והופך לבן "דת" אחרת. אך כמובן שלא כך הדבר. להאמין בישוע כמשיח וגואל ישראל המובטח ע"פ התורה והנביאים לא משנה את היותך יהודי, להפך, יהדותך מושלמת באמונה זו. כפי שנאמר על משיח ישראל הוא בן אלוהים בתהילים ב' 1-2 ו' 12: "ללָמָּה רָגְשׁוּ גוֹיִם וּלְאֻמִּים יֶהְגּוּ-רִיק, יִתְיַצְּבוּ מַלְכֵי-אֶרֶץ וְרוֹזְנִים נוֹסְדוּ-יָחַד עַל-יְהוָה וְעַל-מְשִׁיחוֹ...נַשְּׁקוּ-בַר פֶּן-יֶאֱנַף וְתֹאבְדוּ דֶרֶךְ כִּי-יִבְעַר כִּמְעַט אַפּוֹ אַשְׁרֵי כָּל-חוֹסֵי בו׃"