ליהיא

 
00:00

 ניו אייג' ורפואה אלטרנטיבית

שמי ליהיא, ונולדתי בתל אביב למשפחה ישראלית, חילונית טיפוסית. במשך רוב חיי גרתי בארץ מלבד מספר פעמים כשהצטרפתי למשפחתי שנסעה לחו”ל לרגל עבודה. כמו כל בחורה ישראלית שירתי בצבא וכאשר השתחררתי נסעתי למזרח הרחוק ולאחר מכן לארצות הברית. שם רכשתי את מקצועי כצורפת, התחתנתי וגם התגרשתי. לאחר מכן חזרתי לחיות בארץ מבלי לדעת שמהלך זה ישנה את חיי לעולם: התוודעתי לאמונה המשיחית לאחר חזרתי ארצה.

 את השם: ישוע, שמעתי לראשונה כאשר הייתי באמצע שנות השלושים לחיי. באותו זמן למדתי ועסקתי ברפואה אלטרנטיבית ובעידן החדש, למרות שעדיין עבדתי במקצועי כצורפת. אם כי באתי מרקע חילוני, היה בי הרצון לחיפוש רוחני, ואולי זה מה שהביא אותי לעולם הניו אייג' והרפואה האלטרנטיבית. אני יכולה לומר על עצמי שבאותה תקפוה הייתי אתיאיסטית וכלל לא האמנתי בקיומו של אלוהים.

"לֹא-תִלְמַד לַעֲשׂוֹת כְּתוֹעֲבֹת הַגּוֹיִם הָהֵם"

בערך באותה תקופה, פגשתי אישה שנתנה לי לקרוא עותק של הברית החדשה . יצא לי לקרוא את הספר אך בגלל  השקפת העולם של העידן החדש, נתפסו אצלי מעשי הניסים של ישוע, ודמותו בכלל, כשל מרפא הוליסטי גדול בתקופתו. הנחתי את הספר בצד ואמרתי לעצמי: "בשביל מה אני צריכה את כל הנצרות הזאת?" אבל  דבר אחד  כן קרה כתוצאה מכך, התחלתי להתעניין ולקרוא את התנ"ך. מיד עם  הקריאה בתנ"ך, הרגשתי משיכה עצומה לכתובים, וכך הייתי מוצאת את עצמי מדי פעם פותחת את הספר, מדפדפת בו וקוראת.

יום אחד בזמן הקריאה שלי הגעתי לספר דברים פרק י"ח, והרגשתי שמשהו מתחולל בנפשי כתוצאה מן הקריאה

"כִּי אַתָּה בָּא אֶל-הָאָרֶץ אֲשֶׁר-יְהוָה אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לָךְ לֹא-תִלְמַד לַעֲשׂוֹת כְּתוֹעֲבֹת הַגּוֹיִם הָהֵם׃ לֹא-יִמָּצֵא בְךָ מַעֲבִיר בְּנוֹ-וּבִתּוֹ בָּאֵשׁ קֹסֵם קְסָמִים מְעוֹנֵן וּמְנַחֵשׁ וּמְכַשֵּׁף׃ וְחֹבֵר חָבֶר וְשֹׁאֵל אוֹב וְיִדְּעֹנִי וְדֹרֵשׁ אֶל-הַמֵּתִים׃ כִּי-תוֹעֲבַת יְהוָה כָּל-עֹשֵׂה אֵלֶּה וּבִגְלַל הַתּוֹעֵבֹת הָאֵלֶּה יְהוָה אֱלֹהֶיךָ מוֹרִישׁ אוֹתָם מִפָּנֶיךָ׃ תָּמִים תִּהְיֶה עִם יְהוָה אֱלֹהֶיךָ׃" (9-13).

צריך לזכור כי כשקראתי פסוקים אלו לא ידעתי שיש יהודים משיחיים, לא ידעתי שרוח אלוהים יכול להנחות אותי לקרוא דווקא פסוקים מסוימים, ושהוא יכול להעיר את רוחי וליבי להגיב אליהם. בזמן קריאת הפסוקים ידעתי בתוכי שהתוכחה מספר דברים מופנית אלי. ידעתי שאני עושה דברים שאלוהים שונא, והתעוררה בי המחשבה, או הידיעה לצורך העניין, שיש אלוהים ושישנם דברים שאלוהים אוהב ושישנם דברים שאלוהים שונא – חטא. כל העניין הזה מאוד הטריד אותי,ובדיעבד אני מבינה שרוח הקודש הוכיח אותי על כל אותם דברים שעשיתי.

היה בי מאבק פנימי עצום במשך כמה זמן, ואז הגיע רגע שפשוט לא יכולתי לשאת את זה יותר. לקחתי את כל מה שהיה לי בבית שקשור לניו אייג' – את הבודהה, הפסלים האחרים וכל מה שקשור ליוגה ולרפואה האלטרנטיבית, וזרקתי הכל לפח.
שוב, לא הבנתי שזהו תהליך של "חזרה בתשובה" על פי הכתובים: לסובב את הגב למעשים המתים ולהתחיל להלך בכיוון הפוך מן הכיוון הקודם. משהו מאוד עמוק קרה בי כתוצאה מכך והשינוי הזה בא לידי ביטוי בחיי. נמשכתי יותר ויותר לקרוא בתנ"ך, והספר ש'דיבר' אלי באופן מיוחד, היה ספר תהילים.

ספר תהילים והברית החדשה

פעמים רבות, תוך כדי הקריאה במזמורי תהילים הייתי מגיעה לפסוקים שהייתי אומרת לעצמי: "אני בטוחה שקראתי את אותם פסוקים בברית החדשה" – אותו ספר שפעם קראתי. למשל מזמור כ"במזמור ק"ימזמור קי"ח ועוד. לא הייתי מודעת כלל לסוגה של  "מזמורים משיחיים" בתהלים, כלומר מזמורים הדנים במשיח, והמנבאים את בואו. לא עלה על דעתי שרוח ה' מנחה אותי לקרוא את אותם מזמורים, ושהוא מייעד אותי לישועה ולהכרה מי הוא אלוהים ומי הוא המשיח. יום אחד קראתי את מזמור פ"ט וחיי השתנו מן הקצה אל הקצה.

במזמור זה אלוהים חוזר ומבטיח את ההבטחה המשיחית לעמו ישראל, ההבטחה של משיח מבית דוד. הבטחה שאותו אחד יהיה עליון למלכי הארץ ושהוא יקרא לאלוהים "אָבִי אָתָּה": "אָז דִּבַּרְתָּ בְחָזוֹן לַחֲסִידֶיךָ וַתֹּאמֶר שִׁוִּיתִי עֵזֶר עַל-גִּבּוֹר הֲרִימוֹתִי בָחוּר מֵעָם׃ מָצָאתִי דָּוִד עַבְדִּי בְּשֶׁמֶן קָדְשִׁי מְשַׁחְתִּיו׃ אֲשֶׁר יָדִי תִּכּוֹן עִמּוֹ אַף-זְרוֹעִי תְאַמְּצֶנּוּ׃ לֹא-יַשִּׁיא אוֹיֵב בּוֹ  וּבֶן-עַוְלָה לֹא יְעַנֶּנּוּ׃ וְכַתּוֹתִי מִפָּנָיו צָרָיו וּמְשַׂנְאָיו אֶגּוֹף׃ וֶאֱמוּנָתִי וְחַסְדִּי עִמּוֹ וּבִשְׁמִי תָּרוּם קַרְנוֹ׃ וְשַׂמְתִּי בַיָּם יָדוֹ וּבַנְּהָרוֹת יְמִינוֹ׃ הוּא יִקְרָאֵנִי אָבִי אָתָּה אֵלִי וְצוּר יְשׁוּעָתִי׃ אַף-אָנִי בְּכוֹר אֶתְּנֵהוּ עֶלְיוֹן לְמַלְכֵי-אָרֶץ "  (21-28). בהמשך המזמור אלוהים פונה לעם ישראל, אך מבחינתי הרגשתי שאלוהים פונה אליי ומראה לי בדיוק את הסבל שהמשיח ישוע חווה לפני שנצלב באכזריות "נֵאַרְתָּה בְּרִית עַבְדֶּךָ חִלַּלְתָּ לָאָרֶץ נִזְרוֹ׃ פָּרַצְתָּ כָל-גְּדֵרֹתָיו שַׂמְתָּ מִבְצָרָיו מְחִתָּה׃ שַׁסֻּהוּ כָּל-עֹבְרֵי דָרֶךְ הָיָה חֶרְפָּה לִשְׁכֵנָיו׃ הֲרִימוֹתָ יְמִין צָרָיו הִשְׂמַחְתָּ כָּל-אוֹיְבָיו" (40-43).
ההכרה הראשונית שזו אמת חדרה סוף סוף להכרתי ולא ידעתי מה לעשות. החלטתי להתקשר אל אותה אישה שנתנה לי את הברית החדשה ולשאול אותה מספר שאלות. תשובתה הייתה אחת: "אם את חושבת שזו האמת, תתפללי לאלוהים ותני לאדון את חייך". וכך עשיתי. מתוך רצון אמיתי וכנה להיות קרובה לאלוהים ולהכיר אותו. 

שינוי פתאומי

הייתי לבד באמונה תקופת מה, לא ידעתי שישנם עוד יהודים כמוני שמאמינים בישוע כמשיח, ואני זוכרת שאנשים שהכרתי והיו קרובים אלי  שאלו אותי מה קרה, משום שראו בי שינוי פתאומי. היום, אין לי ספק שהשינוי שהם הבחינו בי, חל בי כתוצאה מהימצאות בנוכחות האדון דרך קריאת דבר ה' ותפילה אליו . הרגשתי שכל המעמסה שהייתה על כתפי פשוט נעלמה - ההבטחה שניתנה לנו בברית החדשה, התממשה  - ‏עַל כֵּן מִי שֶׁנִּמְצָא בַּמָּשִׁיחַ הוּא בְּרִיאָה חֲדָשָׁה. הַיְשָׁנוֹת עָבְרוּ: הִנֵּה נִהְיוּ חֲדָשׁוֹת  (קר"א ה' 17).

לאחר זמן, התברר לי שישנם עוד יהודים המאמינים בישוע. מצאתי קהילה משיחית ושם נפתח בפניי עולם שלם, נחשפתי לעולם של מושגים שבעצם היוו הסבר לכל התהליך שחוויתי החל מההכרה בחטא, דרך החזרה בתשובה ועד לכניעה שישוע הוא המשיח.
בדבר ה' יש כוח ויש חיים שיכולים לשנות את חיינו אם נקרא את הכתובים בכנות, ונשאל את ה' אם זו אמת. כל שעלינו לעשות אם אנחנו רוצים לדעת את האמת היא לקרוא בכתובים מתוך נכונות לקחת אחריות על התוצאות -שהן, להיכנע לאלוהים ולקבל את ישוע בתור אדון, משיח וגואל.